Nagroda imienia Kamila Duszenki w dziedzinie nauk matematycznych

Maj 28, 2023

Laureatem Nagrody imienia Kamila Duszenki w roku 2023 został Nick Salter.

Nick Salter obronił doktorat w 2017 r, w Uniwersytecie Chicagowskim pod kierunkiem Bensona Farba. Był postdokiem NSF w Uniwersytecie Harvarda i Columbii, gdzie następnie pracował jako Ritt Assistant Professor. Obecnie pracuje jako Assistant Professor Uniwersytetu w Notre Dame.

Nick pracuje na pograniczu geometrycznej teorii grup oraz zespolonej geometrii algebraicznej.  Do jego osiągnięć należy odpowiedź na pytanie Donaldsona, które proste krzywe mogą być znikającymi cyklami nodalnych degeneracji gładkich krzywych zupełnych systemów lilniowych szerokich wiązek liniowych na rozmaitościach torycznych, oraz dowód hipotezy Griffitsa i Schmidta o tym, że grupa monodromii algebraicznej rodziny zespolonych rozmaitości algebraicznych jest algebraiczna dla rozmaitości Atiyaha–Kodairy.  Również rozwiązał serię otwartych problemów dotyczących topologii przestrzeni różniczek abelowych i przestrzeni wersalnych deformacji.  Powracającym obiektem jego badań jest grupa monodromii.

Nick lubi gotować.  Szczególnie, jest fanem książek kucharskich Yotam Ottolenghi i J. Kenji Lopez Alt. Brał udział w lekcjach gotowania Ranjany Bhargavy, która jest ciotką Manjuдф.  Jego żona i on warzą piwo.

Maj 28, 2022

Laureatem Nagrody imienia Kamila Duszenko w roku 2022 został Mikołaj Frączyk.

Mikołaj Frączyk obronił w 2017 doktorat na Uniwersytecie Paris–Sud, pod kierunkiem Emmanuela Breillarda. Obecnie zajmuje pozycję Dickson Instructor na Uniwerystecie Chicagowskim. Wcześniej był postdokiem w Instytucie Renyiego w Budapeszcie i członkiem Institute for Advanced Studies w Princeton. Od 2023 będzie kierował prestiżowym Centrum Discouri w Krakowie.

Do tej pory Mikołaj napisał 17 artykułów dotyczących m.in. geometrii i topologii przestrzeni lokalnie symetrycznych i ekspanderów, związanych z teorią liczb i rachunkiem prawdopodobieństwa.

W swojej znakowmitej pracy doktorskiej na temat zbieżności w sensie Benjaminiego i Schramma przestrzeni lokalnie symetrycznych Mikołaj uzyskał głęboki wynik z geometrii tychże przestrzeni, używając wielu metod geometrycznych i teoriogrupowych. W 2018 otrzymał za to Nagrodę za Rozprawę Doktorską Laboratoire de Mathématiques Blaise Pascal we Francji. W przełomowej pracy z Galanderem udowodnił słynną hipotezę Margulisa o nieistnieniu jednostajnie cienkich podgrup nieskończonej koobjętości w przestrzeniach symetrycznych wyższej rangi. W niedawnej pracy z Hurtado i Raimbaultem rozstrzygnął ważną hipotezę Gelandera o typie homotopii lokalnie symetrycznych przestrzeni arytmetycznych.

W wolnym czasie maluje.

Laureatowi gratulujemy wybitnych osiągnięć i życzymy wielu sukcesów w następnych latach.

Maj 28, 2021

Laureatem Nagrody imienia Kamila Duszenko w roku 2021 został Jingyin Huang.

Jingyin Huang obronił w 2015 doktorat pod kierunkiem Bruce'a Kleinera w Instytucie Couranta na Uniwersytecie Nowojorskim. Był post-dokiem na Uniwersytecie McGilla i w Instytucie Maxa PLancka w Bonn. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Ohio State.

Jingyin wniósł imponujący wkład w rozumienie kwaziizometrycznej sztywności różnorakich rodzajów grup z pewnymi własnościami niedodatniej krzywizny. Intensywnie badał prostokątne grupy Artina za pomocą CAT(0) kompleksów kostkowych, grupy rtina dużego typu za pomocą systoliczności i grupy Artina typu FC używając własności Helly'ego. Ostatnio zainteresował się równoważnością miarową, poszerzając jeszcze bardziej zakres swoich badań. Jego dotychczasowe i oczekiwane osiągnięcia w Geometrycznej Teorii Grup zaowocowały przyznaniem mu Stypendium Naukowego Sloana w 2022.

W wolnym czasie komponuje klasyczną muzyke chińską.

Laureatowi gratulujemy wybitnych osiągnięć i życzymy wielu sukcesów w następnych latach.

Maj 28, 2020

Laureatem Nagrody imienia Kamila Duszenko w roku 2020 został Camille Horbez.

Camille Horbez w 2014 roku obronił na Uniwersytecie w Rennes doktorat napisany pod kierunkiem Vincenta Guirardela. Obecnie pracuje w CNRS w Orsay. Wcześniej pracował także jako visiting professor w University of Utah, MSRI oraz w Fields Institute. 

Camille napisał błyskotliwy doktorat, w którym zastosował metody spacerów losowych do udowodnienia alternatywy Titsa (każda podgrupa albo zawiera podgrupę wolną albo ma rozwiązalną podgrupę skończonego indeksu) i alternatywy Handela-Moshera (analog twierdzenia o rozkładzie na komórki Jordana) dla grup automorfizmów zewnętrznych grup wolnych Out(F_n) i pewnych ogólniejszych klas grup.
Opublikował 20 artykułów wnosząc istotny wkład w badanie brzegów pewnych przestrzeni hiperbolicznych na których działa grupa Out(F_n) i ich zastosowań związanych ze sztywnością i brzegową średniowalnością.

Camille współorganizuje semestr badawczy w Instytucie Henri Poincaré’go w roku 2022. 

Camille w chwilach wolnych gra na flecie prostym (barokowym).

Laureatowi gratulujemy wybitnych osiągnięć i życzymy wielu sukcesów w następnych latach. 

Maj 28, 2019


Laureatką Nagrody imienia Kamila Dusznko w 2019 roku jest Kathryn Mann z Brown University.

Kathryn Mann obronila doktorat na Uniwersytecie Chicago, jej promotorem był Benson Farb.
Obecnie pracuje na Uniwersytecie Browna jako Manning Assistant Professor.
Wcześniej była Morrey Visiting Assistant Professor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Po obronie doktoratu pracowała także w Mathematical Sciences Research Institute w Berkeley, była także członkinią Instytutu Matematycznego Paryż-Jussieu.

Kathryn została wyróżniona stypendium Fundacji Sloana Alfred (2019), stypendium National Science Foundation, NSF Career Award (2019),
i nagrodą imienia Mary Ellen Rudin dla młodych naukowców (2017).

Kathryn Mann stworzyla rozległy program badawczy dotyczący grup homeomorfizmow i dyfeomorfizmow rozmaitości, zwłaszcza rozmaitości niskowymiarowych. Jednym z jej znaczących osiągnięć jest charakteryzacja geometrycznych reprezentacji grup podstawowych powierzchni w grupie homeomorfizmow okręgu. Reprezentacje goemetryczne to te, które pochodzą od zanurzeń grupy jako kraty w grupe Liego.
Mann udowodniła, że reprezentacje geometryczne są globalnie sztywne, to znaczy że dynamika ich dzialania na okręgu nie zmienia sie przy (dowolnych) deformacjach. Następnie we wspólnej pracy z Maxime Wolff udowodniła twierdzenie odwrotne mówiące, że sztywne reprezentacje grup podstawowych powierzchni na okręgu są geometryczne.

Kathryn Mann jest silnie zaangażowana w działalność edukacyjną i popularyzatorską, na poziomie podstawowym i zaawansowanym, w tym dla szerokiej publiczności. 

Jej hobby to rowery górskie.

Gratulujemy Kathryn wspaniałej pracy i znakomitych osiągnięć oraz życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

Maj 23, 2019

Zapraszamy na wykład popularny laureata Nagrody im. Kamila Duszenki (2018)
ALEKSANDRA SISTY
A beautiful non-Euclidean geometry: The hyperbolic plane

Instytut Matematyczny UWr, Wrocław,
pl. Grunwaldzki 2⁄4
wtorek, 4. czerwca, godz. 9:00, s. HS

IM PAN, Warszawa, ul. Śniadeckich 8
piątek, 7. czerwca, godz. 13:30, s. 321

ABSTRACT: The hyperbolic plane is in some respects similar to the familiar Euclidean plane, with the crucial difference that Euclid’s fifth postulate fails. More specifically, there are infinitely many lines parallel to a given one and passing through a given point. We will explore this beautiful geometry and its symmetries, comparing and contrasting it to the Euclidean plane (and enjoying many nice pictures).

ALEKSANDER SISTO studiował w Scuola Normale Superiore w Pizie, doktorat obronił w Oxfordzie, jego promotorem była Cornelia Druțu. Pracuje na politechnice w Zurychu. W 2018 roku był współorganizatorem kolejnej edycji Young Geometric Group Theory, które odbyło się w kurorcie narciarskim Les Diablerets, w Szwajcarii.
Nagrodę otrzymał za badania różnych uogólnień grup hiperbolicznych: grup relatywnie hiperbolicznych, acylindrycznie hiperbolicznych i hierarchicznie hiperbolicznych. Dla każdej z tych klas udowodnił głębokie i interesujące twierdzenia, odpowiadając na sze- rokie spektrum pytań i używając niezwykle różnorodnych technik: spacerów losowych, ograniczonych kohomologii i technik włożeniowych.
Czas wolny poświęca wspinaczce.

Laureat wygłosi wykład po angielsku.

Informacja o wykładzie we Wrocławiu do pobrania w formacie PDF.

Informacja o wykładzie w Warszawie do pobrania w formacie PDF.

Maj 20, 2019

Zapraszamy na wykład popularny laureata Nagrody im. Kamila Duszenki (2017)
TOMASZA KOBERDY
Maszyny Turinga, teoria złożoności i kryptografia

IM PAN, Warszawa, ul. Śniadeckich 8
piątek, 24. maja, godz. 13:30, s. 321

Instytut Matematyczny UWr,
Wrocław, pl. Grunwaldzki 2⁄4
sobota, 1. czerwca, godz. 12:45, s. HS

STRESZCZENIE: Alan Turing, twórca teorii obliczeń, zapoczątkował rewolucję w matematyce — sformalizował pojęcie algorytmu i rozwiązalności problemów. Na pierwszy rzut oka definicja maszyn Turinga może się wydawać prosta, ale ma ona głębokie konsekwencje nie tylko w praktycznych zastosowaniach (na przykład w informatyce) lecz również w matematyce teoretycznej i filozofii matematyki. Głównym wątkiem wykładu będzie wprowadzenie do teorii obliczeń wraz z jej zastosowaniami do kryptografii współczesnej i związkami z podstawowymi aksjomatami teorii zbiorów.

TOMASZ KOBERDA otrzymał doktorat Uniwersytetu Harvarda w 2012 r., jego oficjalnym promotorem był Curtis McMullen a nieoficjalnym — Benson Farb. Nagrodę im. Kamila Duszenko przyznano mu w 2017 r. za prace z niskowymiarowej topologii i geometrycznej teorii grup dotyczące zwłaszcza prostokątnych grup Artina i grupy klas odwzorowań powierzchni. W latach 2012–15 pracował w Uniwersytecie Yale. Od 2015 roku pracuje w University of Virginia. Mówi po angielsku, polsku, francusku i mandaryńsku.

Tomasz Koberda wygłosi wykład w języku polskim.

Informacja o wykładzie w Warszawie do pobrania w formacie PDF.
Informacja o wykładzie we Wrocławiu do pobrania w formacie PDF.

Maj 28, 2018

Laureatem Nagrody imienia Kamila Duszenko w 2018 roku jest Alessandro Sisto z ETH Zürich. 

Alessandro zajmuje się głównie badaniem różnych uogólnień grup hiperbolicznych: grup relatywnie hiperbolicznych, acylindrycznie hiperbolicznych i hierarchicznie hiperbolicznych.
Dla każdej z tych klas udowodnił głębokie i interesujące twierdzenia, odpowiadając na szerokie spektrum pytań i używając niezwykle różnorodnych technik: spacerów losowych, ograniczonych kohomologii i technik włożeniowych.

Laureatowi gratulujemy wspaniałych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.



Wrz 16, 2017

Dzisiaj, 16 września 2017 roku Kate Juschenko, lauretaka drugiej edycji Nagrody imienia Kamila Duszenko gościła we Wrocławiu, gdzie w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego dała publiczny wykład "The Banach-Tarski Paradox".

Przed wykładem Kate spotkała się z Prezydentem Wrocławia, Rafałem Dutkiewiczem, który pogratulował jej Nagrody orwz wyraził wielkie zainteresowanie tematyką wykładu.

-------

Abstract:

The Banach-Tarski Paradox is the famous "doubling the ball" paradox, which claims that by using the axiom of choice it is possible to take a solid ball in 3-dimensional space, cut it up into finitely many pieces and, moving them using only rotation and translation, reassemble the pieces into two balls the same size as the original.

Or short: the ball is equi-decomposable with two copies of itself. For the ball, five pieces are sufficient to do this; it cannot be done with fewer than five.  There is an even stronger version of the
paradox: Any two bounded subsets (of 3-dimensional Euclidean space R3) with non-empty interior are equi-decomposable. In other words, a marble can be cut up into finitely many pieces and reassembled into a planet.

We will discuss how exactly to do this.

Maj 28, 2017

Przewodniczący Kapituły Nagrody, profesor Tadeusz Januszkiewicz, ogłosił laureata trzeciej edycji Nagrody. 

Laureatem Nagrody imienia Kamila Duszenko 2017 został Thomas Koberda z University of Virginia.

Nagrodę przyznano za prace z niskowymiarowej topologii i geometrycznej teorii grup, dotyczące zwłaszcza prostokątnych grup Artina i grupy klas odwzorowań powierzchni.

Laureatowi gratulujemy wspaniałej pracy i życzymy dalszych sukcesów.


Maj 29, 2016

Thomas Church (Stanford University), laureat pierwszej edycji Nagrody imienia Kamila Duszenko za wybitne osiągnięcia matematyczne przyjeżdża na początku czerwca z wykładami do Polski.

W ramach wizyty Tom Church wygłosi publiczny wykład „The cap set problem”, przewidziany dla młodzieży szkolnej (nie wymaga specjalnego przygotowania matematycznego):

Serdecznie zapraszamy!

Maj 28, 2016

Przewodniczący Kapituły Nagrody, profesor Tadeusz Januszkiewicz ogłosił laureata drugiej edycji Nagrody. 

Laureatką Nagrody imienia Kamila Duszenko 2016 została Kate Juschenko z Northwestern University za prace wiążące geometryczne, analityczne i probabilistyczne aspekty teorii grup, a w szczególności za znalezienie – wspólnie z N. Monodem – skończenie generowanych średniowalnych grup prostych.

Laureatce gratulujemy wspaniałej pracy i życzymy dalszych sukcesów.

Maj 28, 2015


Przewodniczący Kapituły Nagrody, profesor Tadeusz Januszkiewicz ogłosił laureata pierwszej edycji Nagrody.

Został nim Thomas Church ze Stanford University.

Profesor Januszkiewicz pogratulował Laureatowi sukcesu oraz podziękował za wspaniałą pracę członkom Kapituły, Jury oraz Nominującym do Nagrody.

Informacje o przyznaniu Nagrody można znaleźć także na stronach Uniwersytetu Stanforda, Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk, Olimpiady Matematycznej oraz Fundacji Matematyków Wrocławskich. Można także zajrzeć na stronę Geometric Group Theory.

Kwi 12, 2015


Trwa pierwsza edycja Nagrody imienia Kamila Duszenko

Została powołana Kapituła 2015-209 i Jury 2015 Nagrody.
Nominowani zostali młodzi naukowcy do Nagrody imienia Kamila Duszenko.
Obecnie trwają prace Jury.
Zwycięzca zostanie ogłoszony w maju 2015.