Choroby hematologiczne mogą przytrafić się każdemu. Także Tobie. Nie wiadomo czy można im zapobiegać. Zdrowe życie nie uchroni Cię przez nimi. Po prostu - możesz mieć w życiu pecha…

Każdego dnia u tysięcy ludzi na świecie stwierdza się nowotwory krwi i inne choroby wymagające transplantacji szpiku kostnego. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę.

Polski Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej przypomina, że „przeszczepienie komórek krwiotwórczych jest terapią ratującą życie w przypadku ponad 70 różnych chorób, włączając w to białaczki, anemie aplastyczne, chłoniaki, wrodzone zespoły niedoboru odporności i zespoły mielodysplastyczne. Tylko 25% zdiagnozowanych pacjentów ma szanse na znalezienie zgodnego genetycznie dawcy w swojej rodzinie, pozostali mogą liczyć tylko na bezinteresowną pomoc osób zarejestrowanych jako potencjalni dawcy niespokrewnieni w światowej bazie Bone Marrow Donors Worldwide”.

Dla dawcy procedura pobrania komórek macierzystych jest zupełnie nieszkodliwa i niezbyt uciążliwa. Nie ma powodów, by odmówić drugiemu człowiekowi nadziei na życie. Nie ma powodu, byś nie zarejestrował się jako honorowy dawca szpiku. W końcu… to Ty możesz wkrótce potrzebować komórek macierzystych aby przeżyć. Ty możesz być następny, który usłyszy diagnozę „białaczka”.

Musisz wiedzieć, że czas dla chorych na nowotwory krwi jest szczególnie ważny. Oni nie mogą czekać, dawca musi być gotów na wezwanie wtedy, kiedy biorca potrzebuje przeszczepu. Dlatego dobrze się zastanów, zanim pozwolisz zrobić sobie tatuaż lub makijaż permanentny. Lekarze zastosują co najmniej półroczną karencję, jeśli okaże się, że masz tatuaż lub makijaż permanentny. W trakcie takich zabiegów mogły zostać wprowadzone do twojego organizmu wirusy lub bakterie, które stanowiłyby śmiertelne zagrożenie dla biorcy. Zanim więc pójdziesz ozdobić się tatuażem czy makijażem permanentnym pamiętaj, że dajesz tym samym świadectwo swojej samolubności, że odmawiasz uratowania życia swojej siostry, swojego przyjaciela, po prostu człowieka, który zachorował. Że nie obchodzi cię, że umrze.

Jeśli już masz tatuaż lub makijaż permanentny i teraz czujesz się niekomfortowo, bo nie wiedziałeś o konsekwencjach obu zabiegów, to zgłoś chęć rejestracji jako dawca szpiku w najbliższej stacji krwiodawstwa i rozpocznij półroczny okres karencji. Mylić się jest rzeczą ludzką. Na szczęście tym razem można błąd naprawić.

Obejrzyj 2-minutowy film instruktażowy dlaczego ważne jest abyś został dawcą szpiku:

Obejrzyj 2-minutowy film pokazujący czego oczekuje się od dawcy szpiku:

 

Więcej informacji o tym dlaczego jest ważne abyś został honorowym dawcą szpiku i jak zostać honorowym dawcą szpiku znajdziesz tutaj:

Krajowy Bank Dawców Szpiku. Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych
Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej
Fundacja DKMS Polska
Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji POLTRANSPLANT
Fundacja Przeciwko Leukemii
www.dawca.pl

Uwaga!
Jeśli czujesz, że się boisz i że zrejterujesz w ostatniej chwili - lepiej się nie rejestruj. Jeśli nie przyjdziesz na wezwanie - zabijesz człowieka z całą pewnością. I będziesz musiał z tym żyć. Bo ty przeżyjesz. A niedoszły biorca umrze.