Kamil Duszenko (1986-2014) ukończył studia w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmował się geometryczną teorią grup.

Złoty medalista Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (2004, Ateny) pracował przez wiele lat w Komitecie Głównym Olimpiady Matematycznej, gdzie pracował w Komitecie Zadaniowym, zajmował się szkoleniem utalentowanej młodzieży i opieką nad grupami wyjeżdżającymi na zawody międzynarodowe. Zajrzyj na wspomnienie o Kamilu na stronie OM.

W 2009 roku Kamil otrzymał pierwszą nagrodę imienia Józefa Marcinkiewicza za najlepszą studencką publikację naukową w Polsce. Był jednym z inicjatorów i organizatorów pierwszego spotkania Young Geometric Group Theory w Będlewie.

U Kamila zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL) na początku 2013 roku, niedługo po złożeniu rozprawy doktorskiej. Zostawił tylko kilka publikacji naukowych. Jednym z jego rezultatów jest twierdzenie, że w dowolnej nieafinicznej grupie Coxetera dla każdej liczby n istnieje element, którego nie można przedstawić jako iloczyn co najwyżej n odbić. W swojej rozprawie doktorskiej badał istnienie hiperbolicznych ilorazów nieafinicznych grup Coxetera.

Kamil był bardzo przyjacielski, chętnie wpadał na seminaria do kolegów w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie czy na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego z którymi prowadził wspólne badania. Oprócz matematyki, która niewątpliwie była jego pasją, Kamil był wielkim miłośnikiem gór, uwielbiał szczególnie dzikie i niezagospodarowane turystycznie ich zakątki. Oddawał się z wielką przyjemnością grze w brydża sportowego, biegał przełaje. Był wielce utalentowanym pianistą; często występował w czasie oficjalnych uroczystości uniwersyteckich w przepięknej barokowej scenerii Auli Leopoldyńskiej, także pałac w Będlewie pamięta jego koncerty… Znakomity znawca muzyki klasycznej o wyczulonym słuchu i niezwykłej wrażliwości miał wiele admiracji dla jej wielkich twórców i znakomitych interpretatorów.

Kamil był ciekawym i zaangażowanym rozmówcą, młodym erudytą, odpowiedzialnym przyjacielem i inspirującym człowiekiem dla każdego, kto miał szczęście go znać.

 

 

Dla zainteresowanych do przeczytania rozprawa doktorska Kamila "Działania grup Coxetera na przestrzeniach ujemnie zakrzywionych" (po angielsku)  Icon PhD Kamil Duszenko.pdf (380,3 KB)

 

 

W czwartek, 16 października 2014, w Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim odbył się KONCERT DLA KAMILA.

Na jego program złożyły się utwory Jego ulubionych kompozytorów.

PROGRAM:
Sonia Lewosiuk - fortepian
Ludwig van Beethoven     Sonata fortepianowa f-moll op. 2 nr 1
Fryderyk Chopin                Mazurek g-moll op. 24 nr 1
                                           Mazurek b-moll op. 24 nr 4
Tomasz Śliwowski - fortepian
Fryderyk Chopin                Polonez fis-moll op.44 
                                            Nokturn H-dur op.62 
Aleksander Skriabin          Sonata-Fantazja gis-moll op.19 

Robert Bachara - skrzypce
Johann Sebastian Bach     Partita d-moll, BWV 1004

Koncert prowadziła Maria Brzuchowska.

Plakat zapraszający na koncert z informacją o wykonawcach.  Icon Plakat (1,8 MB)